واریس:گل صحرا

«واریس» یعنی گل صحرا. گل زرد و درخشانی که در برهوت بیابان های آفریقا نشونه زندگیه.

تازه یه کتابی رو تموم کردم به اسم «گل صحرا». زندگینامه دختر سومالیایی به نام «واریس دیری» که یه مدل خیلی مشهور و موفق توی آمریکاست.

البته اون این شهرت رو ساده به دست نیاورده. یه زندگی پرتلاطم که از فرارش از زندگی کوچ نشینی و از صحراهای آفریقا شروع می شه. اون فرار می کنه چون پدرش می خواد در ازای چند تا شتر،به یه مرد ۶٠ ساله شوهرش بده و واریس فکر می کنه که نه!این زندگی نیست که در انتظارشه.

البته واریس یه زخم کهنه رو تا آمریکا و تا همین الان همراه خودش داره. ختنه. بلایی که سر خیلی از دخترای آفریقایی می یاد و زندگی عادی رو براشون سخت می کنه.حتی با وجود جراحی هنوز از اون رنج می بره.

واریس نمونه یه زنه که توی بسته ترین محیطی که می تونه وجود داشته باشه، به زندگی و آینده اش فکر می کنه و با چیزی که دوست نداره می جنگه. سرسختانه تا به آرزوهاش برسه.

اون حالا علاوه بر مانکن بودن، سفیر سازمان ملل هم هست و علیه جنایتی که در حق دخترای آفریقایی می شه، فعالیت می کنه.

فقط برام جالب بود که کتاب پر از تعریف و تمجید از دنیای پر زرق و برق مدل ها و مانکن هاست و نمی دونم دولت فخیمه که با مانکنیسیم !مقابله می کنه،چطور اجازه چاپ این کتابو داده.

اگه دوست داشتین، این کتابو بخونین. حتما پشیمون نمی شین. انتشارات چشمه منتشرش کرده.

داستان دختری که اسمش گل صحراست.

 

/ 6 نظر / 45 بازدید
سحر

سلام صبح بخیر[نیشخند]خوبی وبت خوبه ...خیلی خوب....دوست داشتی قدم رنجه کن یه سر بیا کلبه من...میوه وشیرینی داریم قابل شمارو نداره[هورا]منتظر قدمهای سبزتون هستیم....روز خوبی داشته باشی [بغل][گل][گل][گل][بغل]

مسیح

ژس واجب شد که کتاب " خلخال" نوشته نیره عطیه که درباره سرگذشت ژنج زن مصریه را هم بخوانی تا بیشتر به عمق این فاجعه به اسم سنت پی ببری !!!!!!

نظربازی

خریداری شد

ندا

ادم تازه می فهمه که چقدر خوشبخته

مریم

سلام عزیزم. خبری نیست ازت؟! کتاب رو من خوندم البته نه کامل و برای منم جالب بود که چطور اجازه چاپ گرفته! و چقدر هم سر اون سنت احمقانه دلم سوخت... صحبت که بود میگفتن به زمانی جنوب هم این کارو می کردن! نمونه کامل جهالت! دلم رو زدم به دریا و این بار خودم نوشتمااااا. خوشحال میشم سر بزنی

نسترن

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][ماچ][ماچ][ماچ][ماچ][ماچ][ماچ][ماچ][ماچ][ماچ]