هر کی به گل دست بزنه ...

 گاهی فکر می کنم چند سال باید بگذره، چقدر باید گفته بشه و به چه شکل باید یاد بگیریم یه سری رفتارها رو باید انجام بدیم و یه سری رو نباید!

کوچکترین رفتارها و آداب اجتماعی ما هنوز دچار مشکله. کوچکترین مسئله راجع به حق و حقوق دیگرون هنوز رعایت نمی شه.

توی تاکسی و محل کار و هرجای شلوغ دیگه عطسه و سرفه می کنیم بدون اینکه جلوی دهانمون رو بگیریم و اینجوری خیلی ها رو مریض می کنیم. اتفاقی که هفته پیش برای همسرم افتاد و با بی مبالاتی یه نفر یه هفته واقعا اذیت شد.این رفتار رو از خیلی از تحصیلکردگان محترم هم دیدم که پز خارج رفتن و تحصیلکرده بودن و لباس مارک دار پوشیدنشون ، دنیا رو پر کرده بود.

تف کردن توی خیابون که نگو. باور کنین سال هاست موقع راه رفتن زمین رو نگاه  نمی کنم حتی اگه به قیمت گیر کردن پام توی یکی از چاله چوله ها و برآمدگی های پیاده رو های تهران تموم بشه.

اما چیزی که دیروز دیدم شاهکار بود. رفته بودیم یکی از پارک های تهران. یه دختری فکر کنم حدود 20 ساله با دوست پسر عزیزشون رفتن کنار باغچه ها و چمن های پارک. دختر وارد محوطه چمن شد و من فکر کردم می خوان عکس بگیرن. اما یهو دولا شد و شروع کرد به گل کندن! هاج و واج مونده بودیم که نگهبان سر رسید و سرش داد زد که چرا می کنی؟ پسره خیلی ملیح و احتمالا برای اینکه قهرمان جلوه کنه در نظر دختر، گفت: فقط یه دونه است! که البته یه دونه نبود و تقریبا یه بوته از این گل کوچلوها بود.

دختره هم با پروئی گفت : می خوام خشکش کنم!

نگهبان بدبخت گفت :بابا اینا مال اینجاست یعنی چی می خوام خشکش کنم؟

ما هم هاج و واج مشغول تماشا بودیم و با بدجنسی البته دلمون خنک شد که همون موقع نگهبان سر رسیده بود.

والا دیگه بچه های دو سه ساله هم گل نمی کنن . این رفتار مال دهه 60 بود که چهارتا گل برای عوض شدن روحیه ملت جنگ زده و ناامید می کاشتن و همه هم می کندنشون. بعد دیگه شعر هرکی به گل دست بزنه شاپره نیشش می زنه، اومد و دیگه کم کم یاد گرفتیم گلای پارک و خیابونو نکنیم و هر وقتت دلمون خواست بریم گل بخریم.

حالا چرا یه دختر جوون توی این دوره و زمونه فکر می کنه می تونه بره گلای پارکو بکنه و خشکشون کنه، نمی دونم.

احتمالا اگر چند دقیقه کنارش بشینی کلی راجع به پائین بودن فرهنگ مردم ایران صحبت می کنه و کلی نسخه می پیچه برای حل مشکلاتمون! اما پای عمل که می رسه...

گاهی فکر می کنم با همچین رفتارهایی، خیلی از چیزایی که سرمون اومده حقمون بوده و نتیجه عملمون. از ماست که برماست...

 

/ 14 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سیما

همینه دیگه بعضی ها فرهنگ خیلی چیزا رو ندارن خیلیییییییییییییی چیزا.... بیچاره دختره اگه بدونه یه سوژه شده ..(البته حقشه تقصیر خودش بود)[زبان]

Fox

گفتم زمان عشرت ديدي که چون سرآمد گفتا خموش حافظ کاين غصه هم سرآيد...

هم بازی

یگانه جان دست گذاشتی رو دلم نمی دونی چقدر از این مسائل ناراحتم، از تف کردن آدما خیلی شاکیم خیلی وقتا تا برسم سر کار چندبار عق می زنم ،‌ هروقت جویها رو نگاه می کنم برای خودم که به عنوان یه انسان خلق شدم تاسف میخورم، از صف اتوبوسها که نگو، دعوای سرصف جزو لاینفک اتوبوس سوار شدنه،‌ هرکی زورش بیشتره و بی ادب تره صندلی مال اونه ، نه اونی که کلی تو صف واستاده تا اتوبوس نازنین تشریف بیارن و تا مقصدش رو صندلی بشینه ای بابا یگانه جون حالا حالاها این مسائل حل نمی شن، من نمی گم آدم بافرهنگیم نه ولی سعی می کنم این چیزای اولیه رو تا اون جایی که می تونم رعایت کنم و برای کوچکتر از خودم الگو باشم، همین بدرود و به امید داشتن کشوری تمیز و آرام و مردمانی آراسته

Hassam

haala haalaaha baayad yeed begirim

راحله

سلام یگانه جون.خوبی عزیز؟خوشی؟جلوجلو تولد امام رضا تبریکات... آی گفتی.منم مثل تو به زمین نگاه نمی کنم...واقعاً بعضی از آدا شعورشون در حد سوسک هم نیست.خدا کنه یه روزی این آدما هم آدم شن!

مریم

سلام عزیزم[گل] دیگه خودت همه گفتنی ها رو گفتی! همه می خوایم جامعه عوض بشه/ خوب جامعه رو مگه کسی غیر از خود ماها میسازیم؟! کاش یه کمی عمل به شعارهامون رو شروع کنیم و برای اصلاح جامعه مون از اصلاح خودمون شروع کنیم!

آرمان آریایی

سلام..یگانه عزیز ما اگر نمیتونیم کل سیاهی شب رو مثل روز روشن کنیم باید به شمع وجود خودمون اکتفا کنیم که چراغی باشه برای تشویق بقیه جهت حرکت به سمت روشنایی..هرکدوم اندازه خودمون فرهنگسازی کنیم کفایت میکنه...به امید فردای روشن برای من، تو و تمام مردم دنیا

فرشته نجات

یگانه جان شرمنده دیر سر زدم. درگیر بودم. گلاب به روتون دو ماه ا.س . ه.ا.ل بودم [نیشخند][خجالت] از استرس. الان خوبم. می دونی به نظر من این رفتارهای مردم همه اش از روی خشم فروخورده ست. از عصبانیت و خفقانه. اگر توی شهری آروم زندگی می کردن و به حق و خقوقشون احترام می زاشتن این رفتارها رو هم نمی کردن. و گرنه ایرانیا نه تنها آدمها بدی نیستن خیلی از خصوصیت هاشون از مردم جاهای دیگر بهتره.